Üniversite Öğrencisi S.S.S.

 

Katılım Şartları

 

 

 1. Neden Rusça? Dünya’da en geçerli dördüncü dil olan rusça, Avrasya kıtası üzerinde en geniş alanda ve en yaygın olarak kullanılan dildir*. Hint-avrupa dil ailesinin üç doğu slav dilinden biri olan rusça, Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği 6 resmi dilden de biridir. Dünya üzerinde 164 mil. kişi rusçayı anadili olarak, 114 mil. kişi ise ikinci anadil olarak konuşmaktadır. Ülkemizde ise özellikle SSCB’ nın dağılmasından sonra büyük gelişme gösteren ve her yıl atış gösteren Rusya-Türkiye ticari ve stratejik ilişkileri 1990 ların başından itibaren rus turistlerin tatil ve alışveriş için ülkemizi tercih etmeleriyle perçinlenmiştir. Her yıl artış eğilimi gösteren rusça konuşan turist sayısının 2010 yılı sonunda 3 milyona ulaşması beklenmektedir.

 2. Konaklama seçenekleri nelerdir? Öğrencilerin tercihlerine göre farklı konaklama seçenekleri mevcuttur;
  Yurt Konaklama: En ekonomik konaklama şeklidir. Odalar ikişer kişilik olup, mutfak, banyo ve tuvaletler ortaktır. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler bir arada yaşadıkları için yurtta kullanılan ortak dil rusça olur, öğrendiklerinizi pratiğe dökmek için en ideal seçenektir.
  Ortak Öğrenci Dairesi: İki veya daha fazla öğrencinin bir arada yaşadığı herkesin kendine ait olduğu konaklama şekli. Daha çok deneyimli öğrenciler tarafından tercih edilir. Kira haricinde su, elektrik gibi ortak giderlerin de ayrıca ödenmesi gerekir.
  Daire Kiralama: Rahatına düşkün kişilerin tercih edebileceği, ekonomik olmaktan uzak konaklama seçeneği. Şehir merkezinde tüm ulaşım noktalarına ve alışveriş noktalarına yakın, eşyalı, farklı lüks sınıflarında dairelerde, özellikle kısa süreli dil okuluna giden veya iş seyahati için gelenlerin tercih ettiği konaklama seçeneğidir.

 3. Kayıt için gerekli evraklar nelerdir? 1. Pasaport (En az 1(Bir) yıl süreli, 1,2,3 ve 60. sayfaların fotokopisi-yeni pasaportu olanlarda 2,3 sayfaların fotokopisi)
  2. Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak doğum belgesi
  3. Sağlık Raporu (Aslı, fotokopisi)
  4. Lise Diploması (Aslı, fotokopisi)
  5. Transkript (Aslı, fotokopisi)
  6. 10 Adet Foto (30×40)

 4. Apostil Nedir? Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan yasal onay sistemidir. Apostilin kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tayin edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’ na üye ve taraf devletler arasında geçerlidir.
  Apostilin Şekilleri: Bu belge onay sistemiyle ilgili üye ve taraf devlet tarafından saptanan yerel merci, bakanlık, vb. bir kuruluş, belgenin gerçek olduğunu onaylayarak, başka bir üye veya taraf ülkede 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonunda belirlenen kurallar çerçevesinde kullanılması için yasal hale getirirler. Apostil tasdiği gerçekleştirilen belge, Lahey Konferansının tüm üye ve taraf devletlerinde geçerli bir belge olarak kabul edilir.

 5. Özel Öğrencilik nedir, kimler Özel Öğrenci sayılırlar? Yurt dışında kendi imkanlarıyla ön lisans, lisans ve lisans üstü örgün öğrenim yapanlar Özel Öğrenci statüsünde bulunurlar. Bu öğrencilerden kanunların verdiği haklardan yararlanmak isteyenler ilgili evraklarla birlikte bulundukları ülkenin eğitim ateşeliğine.müşavirliğine, bunların bulunmadığı yerlerde konsolosluğa başvurmaları gerekir. Özel öğrenciler konsolosluk işlemlerinin ücretsiz gerçekleştirilmesi, askerlik tecili, yurtdışı çıkış harcı muafiyeti vb. birçok haktan yararlanabilirler.

 6. Hazırlık sınıfı nedir, çeşitleri nelerdir? Yabancı öğrenciler Ukrayna üniversitelerinde Rusça, Ukraynaca ve İngilizce dillerinden birinde eğitim görebilirler. Hazırlık fakülteleri, üniversitelerin öğrencilerin dil yeterliliklerine ulaşmaları için kurdukları birimlerdir. Öğrenciler hazırlık sınıflarına başlamadan önce gelecekte hangi bölümde okuyacaklarına karar vermiş olmalıdırlar, zira hazırlık fakültesinde alacakları eğitim okuyacakları bölümlere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin mühendislik hazırlık sınıfındaki bir öğrenci ortak dersler haricinde temel bilim dersi alırken, ekonomi sınıfındaki bir öğrenci ekonomiye giriş, sosyal bilimler sınıfındaki bir öğrenci edebiyat tarihi gibi dersler alır.

  Hazırlık eğitimi bölümleri:
  Mühendislik ve fen bilimleri: Bu hazırlık sınıflarında eğitim alan öğrenciler mühendislik, mimarlık, matematik gibi sayısal branşlarda eğitimlerine devam edebilirler.
  Ekonomi: Üniversitelerin işletme, iktisat, pazarlama, muhasebe vb. bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen sınıflardır.
  Sosyal bilimler: Dilbilimi, tarih, coğrafya, hukuk gibi sosyal disipilnlerde eğitim almak isteyen öğrenciler sosyal (gumaniter) hazırlık sınıflarında eğitim görmelidirler.
  Tıp, Biyoloji, Veterinerlik: Bazı üniversitelerde-Nadir olsa da, Biyoloji ağırlıklı branşlara ait ayrı hazırlık sınıfları açılabilmektedir.

 7. Ukrayna’da hangi para birimleri kullanılır? Ukrayna’ nın para birimi Grivna dır (Çoğulu grivni veya griven). Bir Dolar günümüzde yaklaşık 8 grv. değerindedir (Eylül 2010). Ukrayna’ da alışverişlerde genellikle grivna kullanılır. Sadece büyük şehirlerde- her zaman değil, alışveriş esnasında diğer para birimlerinde de ödeme yapılabilir. Bu durumda da kişi düşük kurdan işlen yapılmasını göze almış olmalıdır.
  Öğrencilerin paralarını yabancı kurlarda üzerlerinde taşımalarındansa bankalar vasıtasıyla işlem yapmaları hem daha karlı hem de daha güvenli olacaktır. Mutlaka döviz taşınacaksa bunları şehrin her tarafında sıklıkla rastlanan döviz bürolarında değiştirmek mümkündür.

 8. Peki aylık giderim ne kadar olur? Harcamalar kişiden kişiye farklılık göstereceği halde, ortalama bir öğrencinin aylık harcaması konaklama ve eğitim giderleri hariç 300-400 USD civarında olacaktır. Bu rakama yaklaşık olarak;

  İletişim giderleri – 20 Usd
  İnternet – 20 Usd (İsteyen öğrenciler yurttaki odalarına internet bağlatabilirler)
  Ulaşım – 20 Usd (Aylık toplu taşıma kartı. Metro, otobüs ve tramvayda geçer)
  Yemek- 70 Usd (Dışarıda öğlen yemeği-bir ay boyunca)
  Sosyal harcamalar – 50 Usd (Haftada bir gün sinema, tiyatro, opera vs)
  Mutfak -120 Usd (Mutfak gideri)
  Diğer – 50 Usd (Temizlik, kırtasiye vs.)

 9. Yanımda ne kadar para götürmeliyim, bankalardan para çekebilirmiyim? Öğrencilerin Ukrayna’ ya girişte ve sonrasında üzerlerinde fazla nakit bulundurmaları tavsiye edilmez. Aylık harcamalar göz önüne alınarak – eğitim ve konaklama giderleri hariç, 500 – 600 Usd yeterli olacaktır. Türkiye’ de herhangi bir bankadan alınacak VISA veya MASTERCARD ibareli banka kartı veya kredi kartılarının Ukrayna’ daki ATM lerde kullanılması mümkündür. Bu konuda en güncel bilgiyi bankalardan almak mümkündür.

  Not: ATM’ lerden yapılacak işlemlerde para birimi grivna dır. Bankalar bu transfer ve döviz bozum işlemleri için belli oranlarda komisyon almaktadırlar. Detaylı bilgi için bankanızla görüşünüz.

 10. Ukrayna’da öğrenciler için iş imkanları nelerdir? Ukrayna’ da öğrenci vizesiyle bulunanlar kanunlar bazında düzenli bir işte tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışmaktan men edilmişlerdir. Ancak özellikle ticari fuarların yoğun olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde öğrenciler fuarlara katılan Türk şirketlerinde tercüman veya rehber olarak iş bulabilmektedirler. Bunun dışında yine özellikle yerleşik Türk firmalarında part time olarak iş bulmak da mümkündür.Detaylı bilgi için bize ulaşınız.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail